Pelenkakiütés – szinte bármi kiválthatja…
Várszegi Viktória
2014. március 4.

Pelenkakiütés bármilyen banális okból kialakulhat a babánál, a pelus jelentette túlságosan meleg és nedves közeg hatásai mellett olyan hétköznapi események is kiválthatják, mint például az anyatej összetételének változásai, a fogzás, de akár egy kisebb megfázás is előidézheti.

A vizelet és a széklet önmagában is irritálhatja az érzékeny bababőrt, mindez fokozottan igaz, ha valamilyen okból megváltozik a "produktum" összetétele. A hasmenés során felszabaduló gázok további irritációt kiváltó tényezők lehetnek, ugyanis a bélgázok a vizelettel találkozva ammóniát szabadítanak fel, amely azonnal marni kezdi a baba bőrét. Az anyatej összetételének változásai, az elválasztás vagy egy-egy új étel, illetve a tehéntej bevezetése szintén okozhat ilyen jellegű problémákat, mint ahogyan a fogzás, a kisebb megfázások vagy bizonyos helyi fertőzéseket előidéző baktériumok és gombák is.

Mi a teendő, ha megjelent?

Ahányszor csak lehet – persze mindig ügyelve arra, nehogy megfázzon – hagyjuk fedetlenül a baba bőrét (ez egyébként megelőzésképp is alkalmazható, ráadásul a picik is nagyon élvezik a dolgot). A gondos tisztítás és szárítás után kenjük be a baba popsiját pelenkakiütés elleni krémmel, ezek a készítmények egyszerre hűsítik és gyógyítják az érintett területet. Érdemes kipróbálni az antiszeptikus összetevőket is tartalmazó kenőcsöket, a bennük található adalékok hatásosan meggátolják a kórokozók további szaporodását. Ha a kezelés ellenére sem változik a helyzet néhány napon belül, mutassuk meg újra a kicsit a védőnőnek/gyermekorvosnak.

Megelőzhető?

Teljes biztonsággal persze nem lehet kivédeni, de a megfelelő hidratáció segíthet elkerülni a pelenkakiütés megjelenését. Fontos, hogy amilyen sűrűn csak lehet, tehát amint nedves lesz, azonnal cseréljünk pelenkát a babán. Egy újszülöttet nagyjából napi 10-12, a nagyobb babákat 6-8 alkalommal kell átpelenkázni. Mindig alaposan távolítsuk el a baba bőréről a vizelet- és székletmaradványokat, ehhez használhatunk langyos vizet, illetve popsitörlő-kendőt is (érdemes olyan kendőt választani, amely az ellenőrzött természetes kozmetikumok csoportjába tartozik). Gondoskodjunk a bőrvédelemről is – mint oly’ sok esetben, most is igaz, hogy a kevesebb néha több, tehát a pelenkázáskor popsikrémet vagy hintőport használjunk, a kettőt egyszerre soha. Emellett a mennyiséggel sem árt óvatosan bánni: a popsikrémet csak vékony rétegben kenjük fel a baba bőrére, ellenkező esetben gátolná az egészséges bőrlégzést, ugyanez a helyzet a hintőporral, a hajlatokban különösen keveset kell csak használni belőle, különben összecsomósodik, és kidörzsöli a baba bőrét, ez pedig ideális táptalaj lehet a különböző kórokozóknak.

Kapcsolódó cikkeink