Pocakos kellemetlenségek: hát- és derékfájás…
Várszegi Viktória
2017. november 8.

Elsősorban a testsúlynövekedésre vezethetőek vissza a várandósság középidejétől - leginkább utolsó harmadában - tapasztalható makacs hát- és derékfájdalmak. A pocak gyors növekedésével ugyanis nehezen tartanak lépést a hát tartóizmai, így akár a derék tájékán, akár a hát középső vagy felső részén, de még nyak és a vállak környékén is jelentkezhetnek a panaszok.

A pocak és a mellek növekedése miatt túlterhelődik a gerincoszlop, illetve az aránytalan súlyelosztás következtében megváltoznak görbületei, amely egyenes út a tartós hát- és derékfájdalmak kialakulásához. A hát alsó és középső szakaszán jelentkező, tipikusan tompa fájdalom és merevségérzet – amely főként a helyzetváltozatáskor, leginkább az ülő vagy fekvő helyzetből való felálláskor okoz kellemetlenséget – sajnos a babavárás szokásos velejárójának tekinthető.

Van ellenszer?

- Az úszás, vagy a speciálisan kismamák számára tartott aqua fittness órák sokat segíthetnek; kíméletesen, az ízületek megterhelése nélkül erősítik az izomzatot, mindemellett kellemes kikapcsolódást is nyújtanak.
- A kismamatorna is jót tesz – ezt a várandósság második harmadában lehet elkezdeni, előtte nyugodtan folytatható az addig megszokott mozgásforma. A gyakorlatsorok megtervezésekor a foglalkozást vezető, rendszerint gyógytornász szakember mindig figyelembe veszi a várandós szervezet fiziológiai változásait, így az órákon nagy hangsúlyt fektetnek az erősítő és tartásjavító gyakorlatokra, különös tekintettel az extra igénybevételnek kitett has- és hátizomzatra.
- Pozitív élettani hatásai lehetnek a gyaloglásnak is, legnagyobb előnyei közé tartozik, hogy nem kell hozzá semmi, valamint, hogy kizárólag a friss levegőn lehet végezni.

Gerincnyújtás hátfájás ellen:

Amit mindig tarts be:

  • Figyelj oda a tartásodra, kíméld a lumbális (deréktáji) szakaszt, ne homoríts járás/állás közben, vagyis ne told ki a pocakodat, de ne is görnyedj előre.
  • Ne emelgess nehéz tárgyakat, ha mégis fel kellene emelned valamit, állj kisterpeszbe, enyhén hajlítsd meg lábaidat, és a legfontosabb: soha ne derékból vagy csípőből erőlködj!
  • Válaszd meg gondosan, milyen cipőt hordasz, a túl magas, illetve a teljesen lapos sarkú lábbelik egyaránt nem ajánlottak.

A cikk nem pótolja a szakorvosi vizsgálatot. A közölt tartalom mindössze általános tájékoztatás, nem használható egészségi problémák, betegségek diagnosztizálására vagy gyógyítására. Nem vállalunk semmilyen felelősséget azzal kapcsolatban, olvasóink hogyan használják fel a webhelyen közölt információkat.

Kapcsolódó cikkeink