Pocakos torna: a leggyakoribb tévhitek
Várszegi Viktória
2014. április 14.

Ma már nincs olyan szakember, aki bármelyik kismamát lebeszélné a terhesség alatti testmozgásról, ennek ellenére máig rengeteg tévhit kering a témával kapcsolatban... Lássuk, melyek ezek!

Mítosz és valóság

A gyakori testmozgás elvonja a babától a tápanyagokat, gátolja őt az egészséges fejlődésben.

- Nem igaz, teljesen alaptalan a feltételezés. Minden, ami jót tesz a kismama egészségének, az a babának is a hasznára válik. Ha várandósságod előtt is sportoltál, valamint egészségi állapotod is engedi - nyugodtan folytathatod tovább a korábbiakban megszokott edzéseket, semmi értelme kényszerpihenőre fognod magad a baba érkezése miatt. Természetesen a nagyobb megerőltetéssel, emeléssel, préseléssel járó mozgásformákat, és az ún. kontakt sportokat (pl. különböző csapatjátékok) a jövőben kerülnöd kell.

Egyes mozgásformák kifejezetten előnyösek a terhesség alatt, nyilvánvalóan ide tartozik a speciálisan kismamák számára kialakított terhestorna is. A kismamatornán végzett gyakorlatsorok megtervezésekor a foglalkozást vezető – rendszerint gyógytornász – szakember figyelembe veszi a várandós szervezet fiziológiai változásait. A helyesen felépített terhestorna a pocakos időszak megkönnyítése mellett a vajúdásra és a szülésre is felkészíti a leendő édesanyát.

Aki a terhesség előtt nem sportolt, ne ilyenkor kezdje!

- Ez ebben a formában nem igaz, minden attól függ, mit értünk sportolás alatt: a rendszeres (tempósabb) séta vagy az úszás gyakorlatilag bármikor elkezdhető, de a komolyabb mozgásformákkal tényleg ne a várandósság alatt kezdd el az ismerkedést…

A kismamák könnyebben szenvednek sportsérüléseket.

- Ez sajnos nem mítosz. A várandósság alatt fokozott mértékben termelődő relaxin hormon hatása következtében tényleg gyakrabban történhetnek sérülések…

Bizonyos mozgásformák veszélyesek.

- Valóban így van. Az ütközésekkel járó sportok, vagy az olyan mozgásformák, amelyek során kiemelt szerep jut az egyensúlyozásnak, tényleg kockázatosnak számítanak, kerülni kell őket a várandósság alatt.

A hasizmot nem szabad edzeni.

- Igaz is, meg nem is. Bizonyos óvintézkedések betartása mellett tulajdonképp megdolgoztatható a pocak is. Nyilvánvalóan csak könnyű hasizomtornáról lehet szó, illetve fontos szabály, hogy a második és harmadik trimeszterben már tilos fekve végezni a gyakorlatokat, mert rontják a méh vérellátását.

A tested azonnal jelzi a bajt, és haladéktalanul konzultálj az orvosoddal ha:

- vérzést tapasztalsz vagy fájdalmat, szédülést, émelygést érzel;
- kevesebbet mozog a baba;
- alhasi görcsök jelentkeznek;
- folyadék távozik a hüvelyből;
- fájdalmat, duzzanatot észlelsz a lábszáradban;
- erős fejfájás, mellkasi fájdalom, légszomj, gyengeség vagy izomgyengeség jelentkezik nálad.

Amit mindig tarts be:

- Soha ne folytasd a gyakorlatokat kimerültség állapotáig, mert ilyenkor sem a szervezeted, sem a baba nem kap elegendő mennyiségű oxigént.
- A terhesség alatt tartózkodj a sport azon formáitól, ahol fizikai kontaktus van a játékosok között (csapatsportok és harcművészetek).
- A második és utolsó harmadban kerüld azokat a gyakorlatokat, amelyeket háton fekve, lapos talajon kell végezni, az ilyen pozícióban végzett mozgások rontják a méh vérellátását.
- Ha súlyzókat is használsz, ne emeld őket a fejed fölé, illetve kizárólag könnyű súlyokkal dolgozz.
- A könnyű (nem hanyatt fekvő helyzetben végzett!) hasizomgyakorlatokat mindig hagyd a torna végére. A hasizmok fontos szerepet töltenek be a gerinc stabilan tartásában, ha idejekorán elfárasztod őket, nem képesek maradéktalanul ellátni ezt a funkciójukat, nő a sérülés veszélye.
- Ügyelj a tartásodra, hogy elkerüld a meglehetősen érzékeny deréktáji (lumbális) szakasz túlterhelését, sérülését.

Cikkünk szigorúan tájékoztató jelleggel íródott, nem minősül orvosi szakvéleménynek, illetve nem pótolja a szakorvosi vizsgálatot!

Kapcsolódó cikkeink