Szoptatás és fogyás... vagy mégsem?
Várszegi Viktória
2010. január 26.

Fogyókúrázni szigorúan TILOS!

Az ételekben található méreganyagok – tartósítószerek, színezékek, stabilizátorok, stb. – a testzsírban raktározódnak el. Egy radikális fogyókúra esetén ezek a mérgek nagy mennyiségben szabadulnak föl a szervezetben, következésképp az anyatejbe is bekerülnek! (Ráadásul, minél gyorsabb a karcsúsodás, annál nagyobb koncentrációban.) Az egyetlen járható út a lassú, kiegyensúlyozott súlyvesztés; amely az óvatos, fokozatosan bevezetett diétának, valamint a rendszeres testmozgásnak köszönhető.

A szülés utáni hetekben nem szabad diétázni, leghamarabb a 3 hónapos növekedési ugrás után lehet kezdeni a fokozatos életmódbeli változtatásokat.

  • Elsősorban az étkezési szokásokat kellene átformálni; a reggeli – és esetleg az ebéd is – legyen bőséges, de az uzsonna és a vacsora már ne tartalmazzon szénhidrátot. A nap vége felé kerüld a kenyeret, péksüteményeket, helyettük inkább gyümölcsöt, zöldséget, tejtermékeket, halat vagy húst fogyassz.
  • Mindig ügyelj a megfelelő fehérje és D-vitamin bevitelre!

Tippek

  • Fehér kenyér helyett egyél inkább teljes kiőrlésű barna kenyeret;
  • csökkentsd a cukor mennyiségét (de ne használj édesítőt, mert bekerül az anyatejbe);
  • édesség helyett inkább valamilyen gyümölcsöt vagy joghurtot fogyassz;
  • a szénhidrátban gazdag köreteket helyettesítheted párolt, sült vagy grillezett zöldségekkel;
  • a gyümölcslevekkel viszont légy óvatos, néhány kivételtől eltekintve, rengeteg hozzáadott cukrot tartalmazhatnak!

Óvatos torna

A testmozgást sem árt bevezetni a mindennapokba, ez jelentheti a tempós sétát is eleinte, csupán az a fontos, hogy valamilyen formában átmozgasd magad. A fő szempont ismét a fokozatosság, a túl korán elkezdett, és a kelleténél nagyobb intenzitással végzett torna többet árt, mint használ! A has izomzatán keletkezett rés – melyet a pocak erőteljes növekedése okozott – csak 6-8 héttel a szülés után zárul be, edzeni kizárólag ezután szabad a területet. Az ízületek sem a "régiek" (még); a terhesség alatt termelődő relaxin hormon hatása miatt lazábbak a szalagok, így magasabb a sérülésveszély is. (Bővebben ITT olvashatsz a témáról!)

Kapcsolódó cikkeink