KeresésFelhő, kulcsszavak
állatkert  allergia  alvás  anyatej  apa  asztma  baba  babaruha  babatáplálás  betegség  bőr  bőrápolás  bőrvédelem  császármetszés  csecsemő  depresszió  diéta  dohányzás  Down-szindróma  D-vitamin  egészség  ekcéma  elhízás  ételallergia  ételek  etetés  étkezés  étrend  fájdalomcsillapítás  fejlődés  felkészülés  fertőzés  fogamzásgátlás  fogantatás  fogyókúra  folsav  genetika  gyed  gyermeknap  gyermekprogram  gyes  H1N1  hallás  hányás  hasmenés  hímivarsejt  hízás  hormon  hormonok  hozzátáplálás  húsvét  immunrendszer  influenza  inkontinencia  játék  Karácsony  köldökzsinórvér  koraszülés  kórház  kutya  láz  lombikbébi  magzat  meddőség  megfázás  mell  menstruáció  mese  munka  napozás  nátha  nevelés  nőgyógyász  nyár  oltópontok  őssejt  őssejtbank  őssejt szerződékötési lehetőség  otthonszülés  ovuláció  párkapcsolat  peteérés  petesejt  programajánló  programok  pszichológia  rendezvények  sperma  spermium  sport  strand  stressz  székrekedés  szerelem  szex  szexualitás  színház  szoptatás  szülés  születés  születés hete fesztivál  szülőszoba  tanulás  táplálkozás  tápszer  tej  terhesség  termékenység  testsúly  torna  túlsúly  újszülött  ultrahang  vajúdás  várandósság  vásár  védőoltás  vetélés  vitamin  vitaminok 

Szülés utáni vérzés

Okok, kezelés

2010.05.27.
Szülés utáni vérzés

Ha a szülés harmadik szakaszában - amikor a méhlepény megszületik illetve utána – több mint fél liter vért veszít a kismama – szülés utáni vérzés áll fenn. Az okok különbözőek, de legtöbb esetben megelőzhető a baj.


 

Okok

Gyakran a méhlepény méhfalon való tapadási helyéről ered a vérzés. Ennek hátterében a méhfal megnyúlása, elerőtlenedése áll; ez akkor fordul elő, ha a szülés rendellenesen hosszúra nyúlt, többedik terhességről van szó, vagy izomrelaxánst használtak a vajúdás/szülés során. Szülés utáni vérzés szöveti sérülésből is eredhet, ilyenkor a méhlepény egyes részeinek visszamaradása okozza a problémát (hüvelyi szüléskor), de egy fontos véralvadási faktor alacsony szintje is előidézheti.

Megelőzés

A méhlepény megszületése után az anya oxitocint kap a méhösszehúzódások erősítésére, illetve a vérveszteség csökkentése érdekében. (Fontos, hogy a méh minél gyorsabban közelítsen eredeti méretéhez – zsugorodjon – ezáltal a méhfalon, a méhlepény tapadási helyén kialakult seb mérete is csökken.)

Kezelés

Ha a baba megszületése után 30 percen belül nem válik le magától a méhlepény, az orvos távolítja el.

Ha a méhlepény nem teljes – egyes részei a méhben rekedtek -, méhűri betapintással távolítják el a szövetdarabokat. Ritkán sebészeti beavatkozás is szükségessé válik, ilyenkor a gyulladt méhlepényrészeket, szövetdarabokat műtéti úton, ún. gyógykaparás segítségével távolítják el. (Mindemellett meggyőződnek arról, nincs-e méhsérülés, illetve a méhszájat és a hüvelyt is megvizsgálják.) Súlyos vérzés esetén az anya hasának masszírozásával, és további oxitocin adagolásával segítik a méh összehúzódását, de közvetlenül a méhbe is fecskendezhetnek prosztaglandint. Ha a vérzés nem áll el, transzfúzióra is szükség lehet. Ha a méh összehúzódását sehogy sem sikerül elérni – így nem csillapodik a vérzés sem -, a méhet ellátó artériákat kötik le. A beavatkozás – a kismedence bőséges vérellátása miatt - nem jár késői szövődményekkel. A méh eltávolítására nagyon ritkán, és csak legvégső esetben kerül sor.

Ha tetszett a cikk, kérjük értékeld!
A cikket eddig 9 látogató értékelte, átlagosan 4.56 ponttal.
Hasonló témában még több cikket!
Berakom a kedvenc cikkeim közé!
Kapcsolódó cikkeink
Új hozzászólás

Min. 3, max. 8 karakter, csak a magyar abc betűi

Hozzászólások
Még nincsenek hozzászólások