Téli vitaminbombák: narancs, citrom, káposzta, dió...
Várszegi Viktória
2012. november 12.

Déli gyümölcsök: narancs, citrom, kivi, banán

A déli gyümölcsök, kiváltképp a nyers citrusfélék (narancs, citrom, grépfrút, kivi) nagy mennyiségben tartalmaznak C-vitamint, amelyet - magas savtartalmuknak köszönhetően – a szállítás során is szinte maradéktalanul megőriznek.

A banán – bár más szempontból, mint a citrusfélék – de szintén értékes idénygyümölcs. Káliumban és magnéziumban gazdag, így jótékony hatással van a szívre és a keringési rendszerre, illetve a csontjainkat is védi. Segít ellensúlyozni a vizeletürítéssel járó kalciumveszteséget, és ún antacid-hatással is bír, ezért rendszeres fogyasztása csökkenti a gyomorfekély kialakulásának esélyét (erősíti a gyomor nyálkahártyáját, és megvéd a gyomorsavtól); ráadásul természetes antidepresszánsként is működik - mindenképp megéri fogyasztani a borongós téli időszakban.

Dió

Jelentős mennyiségű A, B1-, B6-, C-, és K-vitamin található benne, ennek köszönhetően hatékony immunerősítő lehet az őszi-téli megfázásos időszakban. Napi 30 gramm dió elfogyasztása segít a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is: az értékes összetevőkben gazdag csonthéjas csökkenti a koleszterinszintet (ezért egy-egy nehezebb étel elfogyasztása után például kifejezetten ajánlott a diódesszert), emellett gátolja a vérrögképződést és javítja az érfalak rugalmasságát.

Jelentős mennyiségű káliumot (450mg), foszfort (380mg) és kalciumot (99mg) tartalmaz, de cink, réz, mangán, magnézium, nátrium, vas és szelén is található benne, igaz csak szerényebb mértékben.

Káposzta

Klasszikus téli idényzöldség, amely a hosszú tárolás során is megőrzi vitamintartalmának nagy részét - különösen igaz ez a savanyú káposztára, amelyben a cukor lebomlásával létrejövő savas közeg gyakorlatilag konzerválja a vitaminállományt. Sajnos azonban nyersen fogyasztva emésztési panaszokat okozhat (puffadás), a párolás viszont kivédi ezeket a problémákat, ahogyan az alapos átfőzés is, ez esetben azonban elvész a káposztában található értékes C-vitamin is!

Cékla

Jótékony hatással van az emésztőrendszerre - vízhajtó és méregtelenítő tulajdonságainak köszönhetően serkenti az anyagcsere folyamatokat – természetes immunerősítő, sőt a legújabb kutatások szerint akár a rákos megbetegedések kezelésében is eredményes lehet.

Bár elsősorban vérképzőként tartják számon, vastartalma nem kifejezetten magas, viszont a szervezet hatékonyan képes felszívni a benne található ásványi anyagokat és nyomelemeket, ezáltal a szív- és érrendszerre gyakorolt pozitív élettani hatásai megkérdőjelezhetetlenek.

Sütőtök

Alacsony energiatartalom, sok vitamin és ásványi anyag: rengeteg A-, B1-, B2-, B3-, B6-, C-vitamin, folsav,kálium, mangán, foszfor, vas található a sütőtökben!
- Sejtmegújító hatásának köszönhetően gyorsítja a beteg/sérült nyálkahártya regenerálódását, jó szolgálatot tehet influenza-szezon idején;


- Magas káliumtartalma miatt természetes vérnyomáscsökkentőként és vízhajtóként működik; csökkenti az érelmeszesedés, férfiaknál a prosztatabetegségek kialakulásának kockázatát. A benne található antioxidánsoknak és karotinoidoknak fontos szerepük van a daganatos és a szív- és keringési betegségek megelőzésében… ráadásul a sütőtök a bőrnek is jót tesz :-)

A mirelit is lehet egészséges!

Általánosságban elmondható, hogy minél alacsonyabb hőmérsékleten tároljuk a zöldségeket és gyümölcsöket, annál inkább megőrzik vitamintartalmukat, pl. a megfelelő körülmények között tartott zöldbabnak fél év(!) elteltével is csak mindössze 3 százalék a C-vitaminvesztesége.