Terhesség és vérzékenység
Várszegi Viktória
2014. február 10.

A szülés már önmagában sem egy veszélytelen vállalkozás, és ha az édesanya tudja magáról, hogy vérzékeny, természetes jobban aggódik. Pedig, ha ismert a betegsége, akkor nem kell tartani az esetleges szövődmények miatt, hiszen a véralvadási faktorok pótolhatók - a gyerekvállalás és a vérzékenység kapcsolatáról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt.

Természetes, hogy a leendő anyuka tart a teherbeeséstől és a szüléstől, főleg, ha vérzékenységben szenved. Persze ilyenkor is bátran vállalhat gyereket, de a lényeg, hogy még a terhesség előtt ki kell vizsgálni a gyanús eseteket, mert a várandósság alatt megváltoznak a véralvadási viszonyok. Sokféle vérzékenység létezik, és különböző súlyosságúakat ismerünk: közülük a leggyakoribb Von Willebrand betegség.

Mit takar a Willebrand szindróma?

Vérzékenység annyit jelent, hogy a vér megalvadásához, szükséges fehérjék (alvadási faktorok) valamelyikének csökkent a mennyisége, vagy az aktivitása, esetleg nem is termelődik a szervezetben. (Ez utóbbi esetben súlyos vérzékenységről beszélünk). A Von Willebrand nevű alvadási faktor hiánya, vagy csökkent működése hozza létre a vele azonos nevű betegséget. Ennek a fehérjének nagyon fontos a szerepe a véralvadásban, ugyanis a vérlemezkék és a VIII alvadási faktor működésében is nagy szerepe van. Bár a leggyakoribb vérzékenységről van szó, megnyugtató, hogy 80%-ban enyhe formájú. – tudjuk meg Szélessy doktornőtől, a Trombózisközpont hematológusától.

Bár sok esetben felderítetlen marad a probléma, azonban van néhány tünet, ami felhívja rá a figyelmet. Ilyen például a foghúzás után fellépő, sokáig tartó vérzés, erős, elhúzódó menstruáció, illetve az ismétlődő orrvérzések. Sokan, ha tapasztalják is ezeket a tüneteket, mégsem fordulnak orvoshoz velük, pedig életüket nagyban megkönnyítené, ha kezelve lenne a betegségük, főleg mivel az ebből adódó állandó vashiányos vérszegénységet is elkerülhetnék. A diagnózis vérvételből és laboratóriumi vizsgálatból könnyen felállítható.

Hogy befolyásolja a terhességet?

Az enyhe és közepesen súlyos vérzékenység a terhességet nem befolyásolja, hisz a terhesség alatt Willebrand faktor mennyisége is megnövekszik, így gyakorlatilag eltűnik a vérzékenység. Természetesen a szüléskor a mindenképpen kialakuló vérzés fokozódik és szülés után néhány nappal már újra alacsonyabb a kismama véralvadási faktor szintje és akkor ismételt vérzés alakulhat ki. Éppen ezért nagyon fontos, hogy kiderüljön az esetleges alvadási faktorok csökkent működése, mert a szüléshez és a gyermekágyban a megfelelő kezelést csakis így lehet megkapni és így kerülhetőek el a vérzéses szövődmények.

Mire kell ügyelni?

Amennyiben a rokonságban bármilyen fajta vérzékenység előfordult, vagy felvetődött a gyanú, egy véralvadás vizsgálatot kérni kell. Fontos, hogy a kivizsgálás mindenképp előzze meg a gyermekvállalást!

Terhességben természetes, hogy mindenki jobban figyeli saját magát és gyakran feleslegesen aggódik, így érdemes tudni, hogy vérzékeny kismama magzatja sincs nagyobb veszélyben, mint a nem vérzékeny kismamáé. Ma a véralvadási faktorokat már könnyen lehet pótolni és a laboratóriumi vizsgálat is jól begyakorlott módszerekkel történik. A lényeg, az orvosi utasítások betartása, és amennyiben panaszai vannak, netán vérzést észlel, azonnal jelezze orvosának! A vérzékeny kismamáknak nem csak rendszeres szülészeti kontrollra, de rendszeres hematológus orvosi gondozásra is szüksége van. Tehát őrá és babájára két orvosnak kell vigyázni.

Kapcsolódó cikkeink