Terhesség: tények és tévhitek
Várszegi Viktória
2009. február 28.

Közkeletű hiedelem, hogy a várandósság feledékenységet okoz, mert a másállapot alatt a nők agymérete megváltozik. Az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) kutatói azonban megcáfolták ezt a mítoszt. Nem találtak bizonyítékot arra, hogy a terhesség befolyásolná a megismerő képességeket.

A Mentálhigiénés Kutatóközpontban végzett tanulmány során 223 nőt vizsgáltak meg, akik 1999 és 2007 között estek teherbe. Habár a nők és partnereik is azt hitték, lehet kapcsolat a gyermekvárás és az agy kapacitása között, mégsem így lett.

"Azt találtuk, hogy a terhesség nincs hatással a megismerési képességre, anyaságnak sincsenek káros következményei." - nyilatkozta Helen Christensen professzor, a központ igazgatója. Azt azonban megjegyezték, hogy a húszas éveikben járó anyukák kevésbé iskolázottak, mint a gyermektelen nők.

"Bár ez nem meglepő, mivel a gyermekvállalás félbeszakítja a tanulmányokat. Ezt nem árt észben tartani a jövőre nézve, hiszen a korán gyermeket vállaló anyukák később hátrányos helyzetbe kerülhetnek, ha nem folytatják tanulmányaikat." - mondta Christensen professzor.