Terhességi fogyás
Várszegi Viktória
2010. július 30.

Szinte törvényszerű, hogy azok a kismamák, akik naphosszat émelyegnek, netán csillapíthatatlan/vészes terhességi hányástól szenvednek, hízás helyett veszíteni fognak korábbi, várandósságot megelőző súlyukból.

Előfordulhat, hogy bár nem jelentkeznek az első harmad tipikus kellemetlenségei (hányinger, hányás), a kismama étvágyára sincs panasz, mégis, látszólag minden különösebb ok nélkül, egyre kevesebbet mutat a mérleg. Ilyenkor lehet, hogy egész egyszerűen az egészséges – zsírszegény, rostdús – táplálkozás okozza a fogyást, ami különösen azoknál a kismamáknál szembetűnő, akik eleve túlsúllyal kezdték terhességüket. Mindezek ellenére, drasztikus/tartós súlyvesztés esetén feltétlenül orvoshoz kell fordulni. A vizsgálatok során a baba fejlődését ellenőrzik, illetve igyekeznek kizárni – a kismama állapotát is súlyosan veszélyeztető – rendellenességek lehetőségét (pl. az anyai cukorháztartás zavarai, terhességi cukorbetegség).

Terhességi vészes hányás – csillapíthatatlan, túlzott mértékű hányás

A várandósság első harmadának természetes velejárója a gyakori émelygés, esetleg hányás, azonban ha ez állandósul – akkor is, ha "idejében", tehát a terhesség első felében jelentkezik – mindenképpen forduljunk orvoshoz. Nagyon lényeges a korai felismerés, kezelés hiányában a baba és a mama egészsége egyaránt veszélybe kerülhet. A folyamatos hányás következtében a baba nem kapja meg a fejlődéséhez szükséges tápanyagokat, illetve – a nagy mennyiségű folyadékvesztés miatt – kiszáradáshoz is vezethet a betegség.

Kapcsolódó cikkeink