Új lehetőség meddő párok számára!
Várszegi Viktória
2011. június 27.

Egy már Magyarországon is elérhető beavatkozás segítségével azonban akár a kezdetektől biztosra mehetnének a leendő szülők...

Egészséges embrió, egészséges újszülött

Az eljárás lényege, hogy még a beültetés előtt - azaz preembrionális állapotban – végeznek genetikai vizsgálatot a megtermékenyített petesejten. Ez a beavatkozás lehetővé teszi a kromoszóma számbeli eltéréseiből fakadó rendellenességek kiszűrését – segítségével olyan betegségek is kivédhetőek, mint például a Turner, Patau vagy a Down-szindróma - illetve az ezekből fakadó vetélések is elkerülhetővé válnak.

A klasszikus, OEP által is támogatott lombikbébi programok során ez nem lehetséges - a beültetett embriókon nem végeznek genetikai szűrővizsgálatot, azaz "csak szerencse" kérdése, hogy egészséges magzatkezdeményt sikerült-e bejuttatni az anyaméhbe… Viszont biológiai tény, hogy az életkor előrehaladtával egyre kevesebb egészséges petesejt található a női szervezetben. A statisztika szerint, 25 éves korban még a petesejtek túlnyomó többsége, vagyis átlagosan 10-ből 8 nem mutat kromoszomális rendellenességet, 35 éves korban 5-5 az egészséges és a sérült petesejtek aránya, 40 éves kor felett pedig már csak a petesejtek kisebbik hányada, átlagosan 10-ből 3 hibátlan genetikai értelemben. A preembrionális szűrés ezért elengedhetetlen lenne, ha relatíve idősebb életkorban vállalkozik egy nő a lombikprogramra. Ez annál is inkább fontos lenne, hiszen ennek a technológiának köszönhetően külföldi statisztikák alapján megnőhet a sikeres terhesség esélye, valamint elkerülhetővé válnak olyan súlyos döntések, hogy megszakítsa-e egy nő a már kialakult terhességét, ha egy lombik programot követően például Down-szindrómás gyermeke születne.

Néhány hónapja már Magyarországon is elvégeztethető a preembrionális kromoszómavizsgálat

A Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézetben már elérhető a szolgáltatás, melynek segítségével a kromoszóma számbeli eltéréseiből fakadó rendellenességek, még a beültetés előtt, preembrionális korban szűrhetőek.

Szomorú tény, hogy egyelőre – remélhetőleg idővel ez változni fog – nem támogatja a társadalombiztosítás az eljárást, még szomorúbb, hogyha valaki mindezt külföldön kívánja igénybe venni, akkor elvileg számíthat rá, hogy az állam fedezi a költségeit. (Megjegyzendő, hogy sajtóinformációk szerint még nem érkezett ilyen kérelem a társadalombiztosítóhoz – a szerk.) A Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet beadta a finanszírozási kérelmét a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának, aki az OEP bevonásával arra a döntésre jutott, hogy a TB rendszerbe történő befogadás idén nem lehetséges. Jelenleg hazánkban a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet az egyetlen intézet, ahol a preimplantációs genetikai szűrőprogram (PGS) a micro-array CGH módszerrel elérhető a páciensek számára.

Egyes hazai intézetekben egyébként a petesejtek saját célú tárolása (fagyasztása) is kivitelezhető lenne, legalábbis technikailag, mert az ehhez szükséges jogi keretek – más országokkal szemben – hazánkban még nem adottak, vagyis a törvény nem teszi lehetővé a petesejtek szociális okokból történő fagyasztását. Amíg egy férfi bármikor eltároltathatja saját spermamintáját egy későbbi felhasználás céljából, addig ugyanez a lehetőség a nők számára nem elérhető, holott például petesejt adományozásra – bár szigorú feltételekkel – de minden további nélkül sor kerülhet itthon is. Pedig napjainkban, amikor egyre több pár kénytelen – elsősorban gazdasági okokból – viszonylag későbbre halasztani a gyermekvállalást, bizony nehéz lenne megkérdőjelezni az eljárás létjogosultságát, ennek ellenére a jogi szabályozás továbbra is várat magára.

További információk: Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet

Kapcsolódó cikkeink