Végrehajtották az 1 milliomodik őssejt-transzplantációt
Várszegi Viktória
2013. február 22.

Tavaly év végén hajtották végre az 1 milliomodik őssejt-transzplantációt a világon – jelentette be az őssejtbeültetéseket világszerte regisztráló szervezet, a WBMT (Worldwide Network for Blood and Marrow Transplantation) idén év elején.

A szervezet elnöke, a lipcsei egyetemi kórház professzora, Dr. Dietger Niederwieser szerint az egy milliós szám meglepő lehet azok számára, akik az őssejt-transzplantációra még mindig úgy tekintenek, mint egy ritka módszerre. A valóságban azonban a tudósok és az orvosok együttműködésének köszönhetően az eljárás eredményessége nagyon sokat javult az utóbbi évtizedekben, ezért egyre gyakoribb az alkalmazása is.

Az első, hemopoetikus őssejt-transzplantációra 1957-ben került sor. Végrehajtója E. Donnall Thomas professzor 1990-ben kapott Nobel-díjat a leukémia és más halálos betegség kezelésében hatékonynak bizonyult terápia kidolgozásában végzett úttörő szerepéért.

Az 1960-as évek végén már többet tudtak az orvosok a szöveti egyezőség kritériumairól, így a testvértől származó allogén transzplantációkra is sor került. 1973-ban hajtották végre az első olyan transzplantációt, amelyhez nem rokon donortól származó vért vettek igénybe: egy new york-i kisfiú kapott a szöveti egyezőség kritériumait kielégítő mintát egy dán vérbankból. 1988-ban hajtották végre az első köldökzsinórvér transzplantációt Párizsban.

A műtétek száma azóta minden évben folyamatosan emelkedik – legnagyobb mértékben a nem-rokoni allogén transzplantációk száma nőtt. Ma már több mint 70 rosszindulatú daganatos és egyéb betegséget kezelnek rutinszerűen őssejtterápiával.

Manapság évente több mint 50 ezer beteg részesül őssejt-transzplantációban világszerte. "A kutatók és az orvosok nemzetközi együttműködésének hála a terápia hatásfoka folyamatosan javul" - mondta Dennis Confer professzor, a WBMT munkatársa, az egyesült államokbeli Nemzeti Csontvelő Donor Program (National Marrow Donor Program) orvosigazgatója az orvoslás történetében mérföldkőnek számító adat közlése kapcsán.

Kapcsolódó cikkeink