Vissza a régi kerékvágásba…
Várszegi Viktória
2014. május 29.

A gyermekágyi folyás: 5-6 hét elteltével meg kell szűnnie

Eleinte élénkpiros, rendkívül bő váladék ürül a hüvelyen keresztül, de idővel mérséklődik a vérzés, színe is megváltozik, amely jelzi a véralvadási folyamat beindulását. A szülés után bő három héttel, az addig tapasztalt barnás váladék sárgássá, majd egészen világossá válik, végül – úgy hat hét elteltével – teljesen elmúlik. A folyás mennyiségének, színének vagy szagának változásai gyulladásra/fertőzésre utaló jelek lehetnek, ha ilyesmit tapasztalsz, azonnal konzultálj a nőgyógyásszal!

Tippünk:
- A kórházból való hazatérés utáni napok sok fájdalommal járhatnak. Ha azok közé a tartozol, akiket jobban megvisel a gyermekágy első szakasza, nyugodtan kérj az orvostól fájdalomcsillapítót, hidd el, meg fogsz könnyebbülni!

A szoptatás érezhetően gyorsítja a méh eredeti méretére történő összehúzódását:
A méh összehúzódásai a szoptatás alatt felerősödnek, ez már-már kellemetlen lehet, de hozzájárul a mielőbbi gyógyuláshoz: a méh hamarabb visszanyeri eredeti méreteit, és a placenta okozta seb is gyorsabban felszívódik.

Tippünk:
- Ne használj alul műanyaggal borított betéteket, mert könnyebben kialakulhatnak gombás fertőzések!

Mikor tér vissza a menstruáció? Megváltozhat-e az anyatej íze, mennyisége a hormonális hatások következtében?

Ha valaki nem szoptat, körülbelül 6-8 héttel a szülés után jelentkezik a vérzése, de intenzív szoptatás esetén akár egy év is eltelhet menstruáció nélkül. Bár a baba után többnyire rendszeresebbé válik a ciklus, előfordulhat - különösen, ha korábban már volt  valamilyen nőgyógyászati problémád, illetve ha soha sem volt szabályos a menstruációd -, hogy nehezebben áll vissza a hormonháztartás korábbi egyensúlya. Nem ritka az sem, hogy megjön az első menstruáció, azután hónapokig elmarad, majd ismét visszatér. Ha mindez a szoptatás ideje alatt történik, nincs miért aggódni; ha a tej elapadása után is fennáll probléma, feltétlenül jelezni kell a nőgyógyásznak.

A menstruáció előtti napokban kimondottan érzékennyé válhat a mell, különösen a mellbimbó, és ugyan csak átmenetileg, de jelentősen visszaeshet az anyatej mennyisége is. Emiatt sokan abbahagyják a szoptatást, illetve hozzátáplálnak a menstruáció napjai alatt, pedig csak sűrűbben kell mellre tenni a picit, így nem marad éhes akkor sem, ha a megszokott mennyiségnél valamivel kevesebbet tud szopizni egyszerre. Az anyatej íze is megváltozik kicsit, szerencsére ezt a babák többsége viszonylag jól tolerálja. Előfordulhat időszakos szopási sztrájk, de nem túl jellemző; inkább a már fentebb is említett mennyiségbeli visszaesés szokott gondot okozni.

Tippek gyermekágy idejére:
- Pihenj, amennyit csak tudsz! A gyermekágyas időszakban a babán és önmagadon kívül, semmi mással ne foglalkozz! Ne aggódj most a háztartás miatt, kérd meg családtagjaidat, közeli barátaidat, szálljanak be a házkörüli munkába.

- Vond be párodat! A szoptatás után segíthet például pelenkát cserélni - hidd el, jól jön, amikor éjszaka épp harmadszor kelsz föl a babához -, és lefejheted a tejet vagy bekészítheted a tápszert, így a papa akár meg is etetheti a picit.

- Mozogj, de csak mértékkel! Egy-egy könnyű séta a picivel testileg és lelkileg is nagyon jót tehet, de csak a gyermekágyi folyás elmúlta után. A vérzés alatt sem kell az ágyhoz szegezned magad, azonban a nagyobb kiruccanásokkal még bőven ráérsz...

Hathetes kontroll: minden rendben?

A hathetes kontroll alkalmával ellenőrzi az orvos, hogy a méh visszanyerte-e eredeti méreteit és alakját, illetve átvizsgálja a méhszájat, nem maradt-e rajta valamilyen sérülés.  Ez egyébként közvetlenül a szülés után is megtörténik, de nem biztos, hogy maradéktalanul sikerül ellátni az esetleges repedéseket; a felpuhult, laza szövetek megnehezíthetik a dolgot (akkor). A hathetes kontroll időpontjakor azonban – minthogy gyakorlatilag meggyógyult a terület – már alaposabban át lehet vizsgálni. (Ha nagyobb repedések maradnának vissza, akkor csak műtéti úton kezelhetőek a sérülések – a beavatkozás nem sürgős, de a kistesó vállalása előtt mindenképp rendbe kell hozni a méhszájat.)

Kapcsolódó cikkeink