Kevesebb sót és cukrot kapnak a bölcsisek
Várszegi Viktória
2014. június 6.

A kisgyermekek vitamin-, ásványi anyag és tápanyag igénye eltér a felnőttekétől, különösen életük első 1000 napjában. Ezért rendkívül fontos az új közétkeztetési rendelet, amely már a bölcsődékben is szabályozza az adható élelmiszereket annak érdekében, hogy a gyermekek megfelelő minőségben és mennyiségben jussanak hozzá a fejlődésükhöz szükséges tápanyagokhoz.

Az Első 1000 nap program célja felhívni a szülők és a szakemberek figyelmét arra, hogy gyermekeink felnőttkori egészségének életük első 1000 napjában ágyazunk meg. Az 1-3 éves kor közötti időszakban fejlődik például a legintenzívebben az immunrendszer, amely alapja az egészséges gyermek- és felnőttkornak is. Sajnos a táplálékbevitelről szóló európai és hazai kutatások számos vitamin és ásványi anyag elégtelen bevitelére mutatnak rá az 1-3 éves gyermekek körében, míg a felnőttekre jellemző túlzott só- és cukorbevitel már a gyermekeknél is jellemző.

A szeptemberben életbe lépő közétkeztetési rendelet* egyik legfontosabb érdeme, hogy előírja a közétkeztetésben a só- és a cukorbevitel csökkentését. A napi bölcsődei étkeztetéssel bevitt só mennyiségét például 2020-ig legalább 10 százalékkal csökkenteni kell az előző évi mennyiséghez képest. Az étlapon pedig fel kell tüntetnie minden étkezés energia-, zsír-, telített zsírsav-, fehérje-, szénhidrát-, cukor-, illetve sótartalmát, valamint az élelmiszerek jelöléséről szóló miniszteri rendeletben meghatározott allergén összetevőket.

"A felnőttkori egészségünket gyermekkorban alapozzuk meg, ezért fontos, hogy a szülők odafigyeljenek a gyermekek táplálkozására. A védőnők a családok látogatásakor rendszeresen felhívják a figyelmet az egészséges táplálkozás irányelveire. Azok a gyermekek, akik már 1-3 éves kor között közösségbe járnak, az intézményekben étkeznek, amelyre a családoknak nincs befolyása. Örömmel fogadtuk a most nyilvánosságra hozott közétkeztetési rendeletben foglaltakat, hogy a bölcsődékben is kiemelten szabályozásra került például a só- és cukorfogyasztás, a szükséges zöldség- és gyümölcsmennyiség, illetve hogy kalciumforrásként mennyi tejterméket kell fogyasztania ennek a korosztálynak. Ez egy jelentős lépés a felnövekvő generációk egészségének megőrzése tekintetében" – mondta el Csordás Ágnes, a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke.

Az Első 1000 nap program szakemberei elkészítettek egy ajánlást, amely már minden tekintetben megfelel a rendeletnek, így akár a bölcsődékben, akár otthon az édesanyák is használhatják.

Bölcsődei ajánlás 1-3 éves korosztálynak - 1 napi mintaétrend**

  Étlap Tápanyag tartalom
Reggeli Gyümölcstea, Petrezselymes túrókrém, reszelt sárgarépa Graham zsemle Kcal: 206 F:11g Zs:5g CH: 27
Allergének tejfehérje, laktóz, glutén  
Tízórai Barack-alma gyümölcssaláta korpovit keksz Kcal: 88 F:0,4g Zs:0g CH: 6
Allergének glutén  
Ebéd Karfiol leves, Majorannás pulykacomb kölessel Kcal: 304 F:12g Zs:11g CH: 37
Allergének -  
Uzsonna Joghurt ital, banános zabpehely keksszel Kcal: 187 F:8g Zs:71g CH: 21
Allergének tojásfehérje, glutén, tejfehérje, laktóz  
Vacsora Graham zsemle, margarin, Csirkemell sonka, pirosra érett paprika, uborka, limonádé 2dl, erithrittel édesítve Kcal: 197 F:12g Zs:2g CH: 30
Allergének glutén  

Magyarázat: kcal: kilokalória F:fehérje Zs:zsír CH:szénhidrát
A napi menü hozzáadott cukrot nem tartalmaz, 1-3 éves korosztálynak ajánlott.
A bölcsődei étkeztetésnek megfelelően a napi energiabevitel 75%-át fedezi.

** Készítették a Mens Mentis Egészségcentrum szakemberei.

Kapcsolódó cikkeink