Ételek, melyeket érdemes kerülni várandósan
Várszegi Viktória
2009. február 17.

Mit NE együnk és miért?

Nyers hús: főtlen tengeri halak és félig sült marha vagy baromfi.

Hideg húsok: ezek listeria baktériummal szennyezettek lehetnek, ami vetélést okozhat. A listeria képes átjutni a placentán és megfertőzni a magzatot, ami akár vérmérgezést is okozhat, ez életveszélyes is lehet. Ha terhesség alatt szeretnénk ilyesmit fogyasztani melegítsük a húst újra!

Higannyal szennyezett halhús: azon halak fogyasztását mindenképp kerülni kell, melyek magas koncentrációban tartalmaznak higanyt. A higany késleltetheti a magzat fejlődését és agykárosodást okozhat. A nagyobb, világos húsú konzervtonhal általában kevesebb higanyt tartalmaz, de ez is csak mértékkel ajánlott.

Füstölt tenger gyümölcsei: fagyasztott, füstölt tengeri halak gyakran lisztériával szennyezettek, ezért ezeket is kerüljük. (Biztonságosan fogyaszthatjuk jól átfőtt étel részeként.) Konzerv vagy a pulton tárolt füstölt halakat bátran ehetünk!
Ipari szennyezettségnek kitett halak: a szennyezett tavak és folyók halai nagy mennyiségben tartalmaznak poliklórozott bifenileket, melyek az emberi szervezetben daganatos megbetegedéseket és magzatkárosodást okozhatnak. Ezek elsődlegesen azok a halak, melyek helyi tavakban és folyókban fordulnak elő: sügér, lazac, csuka, pisztráng.

Feldolgozatlan mészhéjú állatok: a legtöbb betegséget a rákfélék okozzák; ilyenek az osztriga, a kagyló és a kékkagyló. A főzés segít megelőzni néhány fertőzést, de az algákkal és az algavirágzással összefüggőeket nem

Nyers tojás: főtlen tojást vagy bármilyen ételt, ami nyers tojást tartalmaz, ne fogyasszuk! Néhány házi készítésű cézár-salátaöntet, majonéz, házi készítésű fagylalt vagy tejsodó és a holland-mártás van nyers tojással készítve, de sajnos szalmonella fertőzést okozhatnak…

Lágy sajtok: az importált lágy sajtok lisztéria baktériumot tartalmazhatnak, mely vetélést okozhat. A kövekező sajtok fogyasztását ajánlatos elkerülni: brie, camamber, rokfort, feta, goronzola, és a mexikói típusú sajtok, kivéve abban az esetben, ha pasztőrizált tejből készültek. A pasztőrözött tejből készült sajtok fogyasztása veszélytelen.

Nem pasztőrzött tej: a nem pasztőrzött tej lisztéria baktériumot tartalmazhat, mely korai terhességnél vetélést okozhat. A lisztéria képes átjutni a méhlepényen, ami fertőzéshez súlyos esetben vérmérgezéshez vezethet. Győződjünk meg róla, hogy a tej, amit fogyasztunk pasztőrözött.
Pástétom: kerüljük, inkább konzerv formájában ajánlott.

Koffein: bár a legtöbb tanulmány azt mutatta ki, hogy a mérsékelt koffeinbevitel nem káros, van néhány, mely szerint a koffeinbevitel összefügghet a vetéléssel. Ha kerüljük a koffeint a terhesség első harmadában, csökkenthetjük a vetélés valószínűségét. Általános szabály, hogy a koffeint 300 mg/nap-ra kell korlátozni a terhesség alatt. A koffein vízhajtó, ami azt jelenti, hogy felgyorsítja a folyadékok távozását a testből. Ez víz és kálciumveszteséget eredményez. Nagyon fontos a bőséges víz-, juice vagy tejfogyasztás koffeines italok miatt. Néhány kutató kimutatta, hogy a nagy mennyiségű koffein kapcsolatba hozható a vetéléssel, koraszüléssel, alacsony születési súllyal, újszülött korban fellépő elvonási tünetek megjelenésével.
A legbiztonságosabb, ha tartózkodunk a koffeinfogyasztástól.

Alkohol: nincs olyan alkoholmennyiség, melynek fogyasztása még veszélytelen lenne a várandósság alatt, ezért kerüljük. A mennyiségtől, a gyakoriságtól és egyéb szokásainktól függően a terhesség alatti alkoholfogyasztás Magzati Alkohol Szindrómához, más fejlődési rendellenességekhez vezethet.

Mosatlan gyümölcsök, zöldségek: gyümölcsöket, zöldségeket bátran fogyaszthatunk - ahogy mindig -, mosatlanul azonban TILOS a várandósnak zöldséget vagy gyümölcsöt ennie!