Kettő helyett lélegzünk: asztma és várandósság
Várszegi Viktória
2014. március 3.

Az asztmás kismamák veszélyeztetik önmaguk és születendő gyermekük egészségét is azzal, ha téves feltételezések, vélt veszélyek miatt csökkentik az asztma gyógyszerek használatát. A Chest folyóiratban közölt vizsgálat a betegtájékoztatás fontosságára is felhívja a figyelmet.

Kettő helyett lélegzünk

Az asztma kezelésére különösen nagy gondot kell fordítanunk várandósság idején, a nem megfelelően kontrollált betegség ugyanis akár a magzat egészséges fejlődését is veszélyeztető, oxigénhiányos állapotot is előidézhet. Az asztmás roham során a hörgők beszűkülnek, a kilégzés nehezítetté válik, köhögés, zihálás lép fel, a levegő áramlása akadályozottá válik – magyarázza dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa. Az asztmás rohamok eltérő súlyosságúak és hosszúságúak lehetnek, azonban a roham ideje alatt minden alkalommal csökken a szervezetbe jutó oxigén mennyisége. A méhen belüli oxigénhiányos állapot növeli a koraszülés veszélyét, emellett a gyermeknél súlyos fejlődési rendellenességeket – mozgásszervi- és beszédfejlődése zavarok, diszlexia, diszgráfia, hiperaktivitás és figyelemzavar – is okozhat.

Információ és asztma kontroll

Egy korábbi, a The Journal of Asthma folyóiratban megjelent vizsgálat hívta fel a figyelmet arra az aggasztó tényre, miszerint az asztmás várandós hölgyek a kezelőorvossal történő egyeztetés nélkül abbahagyják a betegségük kezelésére szolgáló gyógyszerek szedését. A Chest folyóiratban megjelent eredmények azonban azt igazolják, hogy a felesleges kockázat elkerülhető, ha a kismamákat megfelelő módon tájékoztatják betegségükről és kezelésükről. A MAMMA nevet viselő projekt keretén belül, az ausztrál kismamák a The Royal Women's Hospital és Mercy Hospital for Women intézményeiben, havi rendszerességgel vettek részt egy gyógyszerészek vezetésével, és kezelőorvosok bevonásával megvalósuló programban. Hat hónap elteltével a várandós hölgyek körében jelentősen javult a betegség kontrollálása: nem volt szükség sürgősségi kórházi ellátásra és a munkából sem okozott kiesést a betegségük.

Biztonságos gyógyszerek

A kutatás is alátámasztja azt a korábbi megállapítást, miszerint az információ már fél siker a betegség kezelésében. Lényeges, hogy a betegek felismerjék, hogy esetükben mi provokálhat rohamot, hogyan tudják elkerülni, megtanulják a gyógyszerek szedésének, az inhalátorok használatának helyes módját. A kutatásban vizsgált módszer sikerét is a betegtájékoztatás, a nyomonkövetés, ellenőrzés és visszacsatolás biztosította. Dr. Potecz Györgyi elmondta, hogy emellett az asztma kezelésében, a várandósság alatt törekedni kell az inhalatív gyógyszerek használatára olyan hatóanyagokkal, melyek a hörgőkbe juttatva biztosan nem jelentenek veszélyt a magzatra. A kiegészítésként esetleg mégis szükséges -szájon át vagy injekcióban alkalmazott- gyógyszerekről szintén kezelőorvosunk dönt, aki a kezelés meghatározásánál figyelembe veszi állapotunk és tüneteink súlyosságát. Az asztmás várandós hölgyek kezelésére szolgáló nemzetközi ajánlásában is a sokszor akár életmentő gyógyszerek terhesség alatti folyamatos használata áll - hangsúlyozza a Tüdőközpont orvosa - utalva arra, hogy a kismamák, indokolatlan félelmeink miatt semmiképp se tegyék félre a gyógyszereket, kérjék inkább kezelőorvosunk segítségét a terhesség alatt is biztonsággal alkalmazható gyógykezelés összeállításához.

Kapcsolódó cikkeink