Az első születésnap környékén sok kisbaba már felkapaszkodik a bútorokra, feláll, és akár lépegetni is próbál. De mi a helyzet, ha egy 12 hónapos baba még nem mutatott érdeklődést ezek iránt? Mikor beszélhetünk normális fejlődési ütemről, és mikor érdemes szakemberhez fordulni? Nézzük meg közelebbről!
A legtöbb baba 8 és 12 hónapos kor között kezdi el magát felhúzni állásba, kapaszkodva lépegetni, majd önállóan megtenni az első lépéseket, de az is teljesen normális, ha egy baba csak 13-15 hónapos kora körül indul el.
A mozgásfejlődés nagyon egyéni, és sok tényező befolyásolhatja - például a baba temperamentuma, izomtónusa vagy az, hogy mennyire szereti felfedezni a dolgokat.
Ha ezek közül bármelyik igaz, akkor érdemes gyermekorvoshoz vagy gyermekneurológushoz fordulni.
Motiváló játékok – Tegyünk egy kedvenc játékot olyan helyre, amit csak akkor érhet el, ha feláll.
Ha egy 12 hónapos baba még nem áll fel és nem próbál lépegetni, az önmagában nem ok aggodalomra, hiszen sok kisgyermek csak később indul el. Sokkal fontosabb kérdés, hogy mutat-e érdeklődést a mozgás iránt, próbálkozik-e mászni, kapaszkodni, vagy egyéb módon aktív-e. Ha teljesen passzívnak tűnik, vagy más területeken is késés észlelhető, érdemes szakemberhez fordulni.
Türelem, szeretet és sok-sok mosoly – ezek a legfontosabb dolgok, amikre a gyermekednek szüksége van!